Alle Audiovectors højttalere er konstrueret til at kunne tilbyde alt, hvad man kan forvente sig af et kvalitetsprodukt: Flotte, betagende og bevægende musikoplevelser. Et smukt møbel fremstillet ved lige brug af automatiseret computerproduktion og godt dansk møbelhåndværk. Et produkt, der ved brug af nytænkning og visioner formidler musikken, så den kan nydes helt ren og uforfalsket. Dette har været Audiovectors vision siden starten i 1979 under navnet F/3 Lyd, hvor firmaet blev dannet med det entusiastiske formål at komme tættere på musikken.

QR-serien er den billigste serie fra danske Audiovector, men dette betyder bestemt ikke at du hverken går ned på features eller vellyd - begge dele er der nemlig masser af i disse højttalere. QR-serien består af tre gulvhøjttalere, en centerhøjttaler, et par reol/kompakthøjttalere samt væghøjttalere og dedikeret subwoofer. Du kan med andre ord få dig et fuldt surroundsystem med QR højttalere fra Audiovector - eller blot normal to kanals stereo, valget er dit.
R-serie serien er udviklet på baggrund af den research og formgivning, der er repræsenteret af den store R8 serie, der er blevet rost til skyerne for sin kombination af high-end gengivelse og ultrapræcis basgengivelse verden over. Den elegante formgivning er ligeledes, i nedskaleret form, hentet direkte fra R6 serien og udover at fylde væsentligt mindre i landskabet end rektangulære højtalere, er formen også med til totalt at undgå stående bølger.